Aki ott fizet, az a hirdető. Ő ott az ügyfél, a platform kuncsaftja, aki a platformon keresztül reklámozza a saját szolgáltatásait, termékeit. És az a termék, amelyet a platformon keresztül vásárol magának, az vagy TE. A TE figyelmed, és a TE időd, amik aztán jó esetben elvezetnek a TE pénzedig.
És így történhetett meg, hogy te lettél az az áru, amellyel a Szilícium-völgyi tech-óriások kereskednek manapság. A TE figyelmed, meg a TE időd. ÉRTED folyik a harc az interneten.
És a tartalomgyártók is a TE figyelmedet meg idődet szeretnék lefoglalni. TE lettél „a vágy objektuma”, hát milyen gyöngyörű ez!
Mindenki több és több figyelmet igényel tőled, mert ez a rendszer lényege: hogy ki mennyi időt meg figyelmet tud a te életedből lefoglalni. És született erre egy új kifejezés is: „megfigyelő kapitalizmus”. És a megfigyelő kapitalizmus algoritmusai a te idődért és figyelmedért versengenek – ez az EGYEDÜLI üzleti modell. Az egyetlen szándék emögött az, hogy lekössék a figyelmedet, hogy neked abból jó esetben ne is maradjon… És az algoritmusnak van éppen elég kapacitása és tárhelye arra, hogy minden egyes változást észrevegyen a felhasználói magatartásodban.
Mert épp ez a megfigyelő kapitalizmus lényege: a kiszámíthatóság. És a kiszámíthatóság alapfeltétele az irdatlan adatmennyiség, amelyet ők begyűjtenek rólad. A rendszer éppen ebből profitál. Hogy mindent tud rólad, és minden tevékenységedet leköveti: legyen az …
- egy megnyitott weboldal,
- egy lájk,
- egy komment,
- egy egyszerű klikk,
- vagy egy megnézett videó,
- egy hangüzenet,
- vagy egy sima keresés,
- egy kép, amire rá-zoomoltál.
- vagy egy chat…
Minden el van tárolva… Minden egyes online eltöltött perc rögzítésre kerül. De még offline is rádnéznek ám… És a cél a teljes lekötöttség. Hogy online legyél, megossz tartalmakat, görgess tovább, kommentelj, lájkolj, aztán gyere megint vissza. Itt felfoghatatlan mennyiségű információról beszélgetünk… És ezt az irdatlan adatmennyiséget szinte kizárólag algoritmusok kezelik mindenféle emberi beavatkozás nélkül. És nem vagyok biztos benne, hogy az emberek legtöbbje
- tudja-e ezt egyáltalán,
- vagy akarja-e tudni,
- vagy érdekli-e egyáltalán?
A szociális média nem egy olyan eszköz, ami igazi használatra szolgál, nem azért van, hogy minket összehozzon egymással, vagy nekünk egy közösségi teret vagy egy közösségi életet teremtsen. Nem is ez a szándék mögötte. Inkább megbontja a szociális és a társadalmi struktúrákat. A szociális média megteremtőinek, és üzemeltetőinek saját céljaik vannak. És azok a célok nem egyeznek a te céljaiddal.
Ha egy Szilicíum-völgyi tech-vállalat megprogramoz egy algoritmust, az az ő érdekei szerint fog működni, nem a te érdekeid szerint. És azok az érdekek aztán nagyon nem közösségi érdekek… És igaz az is, hogy a mesterséges intelligencia ma még gyerekcipőben jár, de már most is rendkívül jól elvégzi a dolgát, mint a megfigyelő kapitalizmus legfontosabb eszköze. Ráadásul ezeknek a dolgoknak a működését relatíve kevés ember fogja fel, illetve ismeri.
De ezek a dolgok alapvetően rossz irányba mennek, eleve mert rossz mögöttük a szándék. És ha azt kérdezed, hogy ki lesz az, aki ezeken a dolgokon majd változtatni fog tudni, akkor menj oda az előszobatükör elé, és ott fogod majd látni azt az embert, aki majd változtatni tud, kezdje ezt el (mindenki) saját magánál. A világtól ne várjál semmiféle változásra. Mert a világ, mint olyan semmiféle megoldást nem fog neked nyújtani, pláne nem a posztmodern, amiben semmiféle igazság nincsen. Mert tudjuk, hogy ez a BLÖFF kora..