A Fermi-paradoxon lényege

A Fermi-paradoxon a csillagászatban és az asztrofizikában a látszólagos ellentmondásra utal a földönkívüli civilizációk létezésének nagy valószínűsége és az ilyen civilizációkra vonatkozó bizonyítékok vagy kapcsolat hiánya között.

A paradoxont Enrico Fermi fizikusról nevezték el, aki állítólag feltette a kérdést:

„Hol van mindenki?”

válaszul a földönkívüli élet lehetőségéről szóló vitára.

A paradoxon azt sugallja, hogy a világegyetemben található csillagok és bolygók hatalmas számát, valamint az univerzum korát és méretét figyelembe véve valószínű, hogy sok más intelligens civilizáció is létezik. Mégis, annak ellenére, hogy mindent megtettünk, hogy felkutassuk és kommunikáljunk velük, nem találtunk meggyőző bizonyítékot létezésükre.

A Fermi-paradoxonnak számos lehetséges magyarázata van, kezdve attól a lehetőségtől, hogy a földönkívüli civilizációk túl távol vannak vagy túl fejlettek ahhoz, hogy észleljék, egészen addig az elképzelésig, hogy szándékosan kerülik a velünk való érintkezést.

A további lehetséges magyarázatok közé tartozik az a lehetőség, hogy az intelligens civilizációk ritkák vagy rövid életűek, vagy egyszerűen még nem áll rendelkezésünkre a létezésük észleléséhez szükséges technológia vagy tudás.

A Fermi-paradoxon továbbra is heves viták és találgatások tárgya a tudósok és a rajongók körében egyaránt, és számos tudományos-fantasztikus és populáris kultúra művet ihletett.