Manipulálják a magyar nyelvet?
Az Újbeszél megalkotói rendkívül kifinomult karakterek akik olyan változásokat eszközölnek a nyelvben, hogy ha te nem vagy teljesen figyelmes ami a definíciókat illeti, akkor hiába gondolod, hogy érted azt ami elhangzik, ugyanis teljesen más hangzik el mint amit te érteni vélsz. És erre hoztam egy pár példát nektek.
És legyünk nagyon figyelmesek.
„Ha a gondolat megrontja a nyelvet, a nyelv is megronthatja a gondolatot…”
Ezt George Orwell, az 1984 című könyv szerzője mondta.
A társadalmi fejlődés
Az első érdekes példa, a társadalmi fejlődés. A társadalmi fejlődés kifejezésből lett a = társadalmi változás. És ez eléggé beszédes és teljesen morbid, hogy a fejlődés szót, az Újbeszél nyelvújítók nem merik felvállalni ami a társadalmat illeti, hanem simán lecserélték de inkább leredukálták a változás szóra ami bármit jelenthet. Ez extrém borúlátó. A két szónak köze nincs egymáshoz. Tehát társadalmi fejlődés már nincs, csak társadalmi változás.
És ezt nem német nyelvújítók találták ki, hanem itt nálunk…
A közoktatás
A közoktatás szó helyett az ajánlott használandó kifejezés a = köznevelés. A köz, az megmaradt de már nem oktatunk hanem nevelünk. Amiből mondjuk én személy szerint keveset tapasztalok. De vegyük észre, hogy ez két merőben más fogalom és még csak nem is szinonimák, az oktatás és a nevelés.
Az esélyegyenlőség
Nem ajánlott továbbá az esélyegyenlőség szót használni. Helyette van az = esélyteremtés. És ha odafigyelünk, az esélyteremtés szó már nem mondja ki azt amit az esélyegyenlőség szó, hogy az az esély majd egyenlő lesz. Persze sosem volt az… Az esélyteremtés szó már csak azt mondja ki, hogy teremtjük mi azt az esélyt, de azért nem szeretnénk elkötelezni se magunkat és azt mondani, hogy az az esély majd egyenlő is lesz.
A kártérítés és a kárenyhítés
A kártérítés szóból lett a = kárenyhítés. A kárenyhítés szó már nem mondja ki azt, hogy az a kár meg fog térülni hanem csak azt, hogy enyhülni fog. Ez egy merőben más szó mint a kártérítés és egy hatalmas definícióbeli különbség. A megtérítés azt jelenti, hogy a kárt neked konkrétan megadják és nem csak enyhítenek rajta.
A felzárkózás
A felzárkoztatás szó helyett = felzárkózás szót használjuk. A műveltető képzőt itt már elhagyjuk. És ez azt mondja nekünk, hogy mi már nem zárkóztatunk fel. Hanem aki akar az majd felzárkózik és akkor majd lesz felzárkózás.
A kultúrharc és az értékvita
A kultúrharc szóból lett az = értékvita. Itt azt figyelhetjük meg, hogy az eredeti szavak jelentése már teljesen megváltozott. A kultúra szó szinonimája az érték szó lett, ami ugye teljesen nonszensz. És a harc szó szinonimája pedig a vita szó lett, ami ugye szintén teljesen nonszensz.
A tartós szegénység
Egy rendkívűl érdekes példa, hogy a mélyszegénység lett a = tartós szegénység. Ami nagyon beszédes mivel a mélyszegénység szó nem vetít előre semmilyen időtartamot, viszont a = tartós szegénység kifejezés, pont azt sugallja, hogy az nem mostanában szűnik meg. Ez megint nagyon borúlátó.
Azt, hogy a tolókocsi miért lett = kerekesszék, az könnyen levezethető. Vagy, hogy a csonka család miért lett = egyszülős család.
A sokgyermekes és a többgyermekes
De, hogy a sokgyermekes szóból miért lett = többgyermekes? Ez alsóhangon is olyan mintha a sokgyermekes szó diszkreditáló lenne vagy titkolni kellene vagy szégyelni. Én ha a sokgyermekes szót meghallom akkor automatikusan gondolok egy 4+ gyermekes családra. De mi volt ezzel pontosan a probléma, hogy sokgyermekes? A többgyermekes az lehet 1+ gyermekes is. Mi volt a sokgyerekes szóval a nem polkorr?
George Orwell véleménye
George Orwell biztos volt abban, hogy egy nyelv hanyatlásának politikai és gazdasági okai vannak. Hogy az polkorr Újbeszél egy hanyatlás-e, azt mindenki eldönti maga.