Milyen alkalmazás a TikTok?
A kezdetek
2019-ben a nagyobb Indiai templomok bejáratai mellett már mindenhol olyan táblákat állítottak fel, hogy
„Kérjük, templomlátogatása során ne használja a TikTok videóalkalmazást”.
Aztán 2020-ra Indiában a TikTok amit addigra már 200 millió felhasználó telepített, egy betiltott alkalmazás lett. India kormánya kijelentette, hogy a TikTok „sérti India szuverenitását, integritását valamint a közrendet”.
És mit vesztett Afganisztán, hogy betiltotta a TikTok használatát. Vagy a perzsák akik a TikTok-ot szintén azonnal betiltották, ami az Egyesült Államokban Donald Trumpnak viszont nem sikerült.
2014-től 2018-ig létezett egy Musical.ly néven futó teljesen eszement kínai alkalmazás amit 200 millióan töltöttek le és amit teenagerek használtak arra, hogy a kedvenc zenéik szövegére tátogjanak és táncoljanak mintha ők maguk lennének az előadók.
Aztán egy ByteDance nevű szintén kínai cég 1 milliárd dollárért megvásárolta a platformot, átalakította illetve mindenféle új filterekkel meg funkciókkal feljavította és 18-ban TikTok névre keresztelve újraindította.
De mi is a TikTok?
A TikTok aminek ma egy milliárd aktív felhasználója van, megváltoztatta a világot. A tinédzserek foggal körömmel ragaszkodnak hozzá és rengeteg felnőtt ugyanúgy. A népszerűsége a pandémia alatt is kizárólag csak növekedett. Az emberek otthon voltak és sokan múlatták az időt TikTok-tartalom fogyasztásával vagy létrehozásával.
Nagyon jól tudjuk, hogy a teenager felhasználók, de a felnőttkorú felhasználók ugyanúgy, legtöbbször egyeltlen pillantást sem vetnek a TikTok felhasználói feltételeire, mielőtt engedélyeznék az alkalmazás számára a mikrofonjukhoz, kamerájukhoz és a személyes információikhoz való hozzáférést.
Az alkalmazás innentől feljegyez minden egyes billentyűleütést és azt is, hogy a felhasználó mennyi ideig tartózkodik egy bizonyos videón. Minden megadott hozzáférési engedélyt kihasznál, információkat gyűjt az aktuális operációs rendszerről, a telefonszámról, az e-mail címről, a tartózkodási helyről, és a névjegyzékről is. Egy igazi adatgyűjtő program.
A TikTok-felhasználók átlagosan napi 52 percet töltenek a platformon ami évi 15 teljes nap. És ez csak az átlag. A legtöbb ember ennél sokkal többet használja az alkalmazást.
A TikTok egyszerűen perfektre sikerült és egyedülálló módon manipulálja a felhasználó figyelmét. Azonnali szórakoztatás, állandó dopping és korlátlan tartalom.
Függőség
Az alkalmazás olyan mintha kifejezetten arra készült volna, hogy függővé tegye a felhasználóját. Megfigyeli a felhasználó ízlését, szexuális irányultságát, mentális állapotát és sok más érzékeny információt, azután pedig kihasználja ezeket.
Az egész tervezet, a görgetés folyamata, a videók kattintás nélküli indulása, az élő adások raffináltsága és főleg az ajándékozási rendszer és az algoritmus kifinomultsága, nagyon gyorsan egy olyan hihetetlenül addiktív hatást fog eredményezni amit csak a drogok hatásához lehet hasonlítani. Sokan azon kapják magukat, hogy teljesen elveszítik az időérzéküket a TikTokon, mielőtt visszatérnének a valóságba.
Ártalmatlan tartalmak és kihívások
A TikTok tartalmak nagy része ártalmatlan, arról nem is beszélve, hogy rengeteg köztük a vicces és igényesen kreatív tartalom is.
Viszont a legveszélyesebb kihívások is a TikTok-ról származnak. A Koponyatörő kihívástól kezdve a Black Out kihívásig ami lélegzetvisszafogásos eszméletvesztés, a nyers csirke evésen keresztül a kukoricacsutka-kihívásig.
És mivel a teenagerek agyának az a része, az úgynevezett prefrontális kéreg – ami az elemzésért, az önkontrollért és a tudatosságért felelős – ebben a korban még nem fejlődött ki teljesen ezért könnyen befolyásolják őket ilyen külső impulzusok. Könnyen elhisznek és gyorsan kipróbálnak dolgokat amit az interneten látnak, pláne ha látják, hogy barátaik is kipróbálják őket.Nem tudják még megítélni, hogy mi a helyes és mi a helytelen.
Mindemellett teenager lányok tömegei manipulálják világszerte idősebb férfi felhasználók tömegeit világszerte, napi szinten, a legkifinomultabb módszerekkel, megkeresve ezzel nagyon komoly pénzeket. Rengetegen élnek a TikTokból. Főleg orosz, ukrán és ázsiai teenager lányok.
Aggodalom
A TikTok idővel az emberiség történetének legnagyobb virtuáalis fenyegetése lett. Tudtuk, hogy jönni fog valami ilyesmi de nem volt valódi okunk az aggodalomra, legalábbis nem gondoltuk, hogy lenne. Most pedig kezdjük el felismerni, hogy a TikTok igazi veszélye a függőségben rejlik.
És én értem, hogy más alkalmazások is kiválthatnak függőséget, meg ki is váltanak, meg azok is tárolnak adatokat a felhasználóról, de ki szeretném hangsúlyozni, hogy a TikTokhoz képest más alkalmazások a „szinte ártalmatlan” kategóriába sorolhatóak.