Világvallások és új vallások

A Földön számos vallást gyakorolnak. Ezeknek a vallásoknak, köztük a kereszténységnek, az iszlámnak, a hinduizmusnak, a buddhizmusnak és a judaizmusnak több millió követője van, és jelentős hatást gyakoroltak a világ számos társadalomának történelmére és kultúrájára.

A kereszténység
A kereszténység a világ legnagyobb vallása, körülbelül 2,4 milliárd követője van. Jézus Krisztus tanításain alapul, és számos felekezetben gyakorolják, beleértve a római katolicizmust, a protestantizmust és az ortodox kereszténységet.

Az Iszlám
Az iszlám a világ második legnagyobb vallása, mintegy 1,9 milliárd követővel. Mohamed próféta tanításain alapul, és a világ számos országában gyakorolják, köztük a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Délkelet-Ázsiában.

A hinduizmus
A hinduizmus a világ harmadik legnagyobb vallása, mintegy 1,3 milliárd követővel. Az ősi hindu szentírások tanításain alapul, és elsősorban Indiában és Nepálban gyakorolják.

A buddhizmus
A buddhizmus egy olyan vallás, amely az ókori Indiából származik, és Buddha tanításain alapul. Körülbelül 500 millió követője van világszerte, jelentős jelenléttel olyan országokban, mint Thaiföld, Kína és Japán.

A judaizmus
A judaizmus egy monoteista vallás, amely a héber Biblia tanításain alapul, és mintegy 15 millió ember gyakorolja szerte a világon. Ez a legrégebbi világvallás, és jelentős hatással volt a nyugati civilizáció fejlődésére.

Ezeken világvallásokon kívül számos kisebb vallást is gyakorolnak kisebb embercsoportok szerte a világon. Ide tartoznak az őslakos vallások, például a sámánizmus, valamint az új vallási mozgalmak, például a bahá’í hit és a Szcientológia Egyház.

Összességében elmondható, hogy a Földön gyakorolt vallások nagy változatosságot mutatnak, ami az emberi kultúra és hitrendszerek sokszínűségét tükrözi.

Az „új vallások”

Az „új vallások” fogalma némileg szubjektív lehet, mivel a különböző emberek eltérően határozhatják meg, hogy mi minősül „új” vallásnak. Egyesek az elmúlt néhány évszázadban keletkezett vallásokat tekinthetik újnak, mások viszont csak azokat a vallásokat tekinthetik igazán újnak, amelyek az elmúlt néhány évtizedben jelentek meg.

A Bahai hit
A viszonylag új vallás egyik példája a bahái hit, amelyet a 19. században Baha’u’llah, egy perzsa vallási vezető alapított. A baháí hit az összes vallás egységébe vetett hiten és azon az elképzelésen alapul, hogy csak egy Isten létezik, aki a történelem során különféle prófétákon keresztül nyilatkoztatta ki magát. A vallás jelentős mértékben jelen van a világ országaiban, különösen Latin-Amerikában és Afrikában.

A Szientológia
Egy másik viszonylag új vallás a Szcientológia Egyház, amelyet L. Ron Hubbard alapított az 1950-es években. A Szcientológia Egyház azon a meggyőződésen alapul, hogy az emberek halhatatlan szellemi lények, akik megfeledkeztek valódi természetükről, és spirituális megvilágosodást érhetnek el az „auditálásnak” nevezett tanácsadássorozaton keresztül. A Szcientológia Egyház jelentős jelenléttel rendelkezik az Egyesült Államokban, és számos híres illetve ismert követője van.

A Krishna mozgalom
Számos új vallási mozgalom is megjelent az elmúlt évtizedekben, mint például a Hare Krishna mozgalomként ismert Nemzetközi Krisna-tudat Társaság (ISKCON), amelyet az 1960-as években alapítottak. Az ISKCON az egyetlen legfelsőbb Istenbe vetett hiten alapul, akit a Hare Krishna mantra éneklésével imádnak.

Fontos megjegyezni, hogy egy vallás „új” besorolása nem feltétlenül tükrözi annak érvényességét vagy igazságállításait. Minden valláshoz, életkorától függetlenül, nyitott elmével és hajlandósággal kell megközelíteni a tiszteletteljes párbeszédet és kutatást.

Ha tetszenek a tartalmaim:

Iratkozz fel!

YOUTUBE

Iratkozz fel!

PATREON